0

Šéfkuchařské nože Tojiro


Tip na dárek
Dočasně vyprodáno
 
1495  s DPH
Dočasně vyprodáno
 
4895  s DPH
Tip na dárek
Dočasně vyprodáno
 
3860  s DPH
Dočasně vyprodáno
 
5350  s DPH
Dočasně vyprodáno
 
3495  s DPH
Dočasně vyprodáno
 
1625  s DPH
Dočasně vyprodáno
 
2790  s DPH
Dočasně vyprodáno
 
1270  s DPH
Dočasně vyprodáno
 
2930  s DPH
Dočasně vyprodáno
 
3390  s DPH
Dočasně vyprodáno
 
4690  s DPH



Hlavním nástrojem v kuchyni je šéfkuchařský nůž!

I když se Evropa může chlubit svým pokrokem, východní kulturní dědictví je mnohem bohatší, protože pokrývá delší historická období. Gastronomie je nedílnou součástí kultury, a ve východních zemích jsou její tradiční kořeny velmi pečlivě uchovávány, což zaujme i v rámci takzvaného rozvinutého kapitalismu. V sektoru služeb na Západě se běžně setkáte s japonskou, čínskou, arabskou či indickou kuchyní, jejichž recepty stále více pronikají do chutí a myšlení místních obyvatel.

V západní kuchyni jsou základem kuchařské výbavy tři hlavní nože: šéfkuchařský, univerzální a zeleninový. Mezi nimi je králem právě šéfkuchařský nůž, protože slouží k porcování masa a přípravě hlavních jídel, která tvoří základní menu. Pro srovnání: v Japonsku existuje "třiatřicet" různých druhů kuchyňských nožů a je obtížné určit, který je ten nejdůležitější. Přesto i zde se šéfkuchařský nůž stal klíčovým nástrojem v kuchyňském průmyslu, z něhož velká část produkce směřuje na export.

Šéfkuchařský nůž – výhody a zvláštnosti

Země vycházejícího slunce nezůstávají pozadu a neustále vyrábějí různé série šéfkuchařských nožů, od malých po velké, s čepelemi o délce od 15 do 30 cm, z různých ocelových slitin a laminátů, s rukojetěmi ze všech možných materiálů, a to v cenových kategoriích od dostupných až po luxusní. Přesto mají tyto nože některé společné rysy, které odlišují japonský Gyuto od klasického evropského šéfkuchařského nože.

Za prvé, pokud jde o funkčnost, japonské nože jsou známé svou ostřejší čepelí, jejíž trvanlivost zajišťuje kombinace tvrdosti oceli a způsobu kalení. Mnoho evropských výrobců ani neuvádí tvrdost oceli svých nožů, která obvykle nepřesahuje 56–57 HRC. U japonských nožů však tento údaj dosahuje až 62 HRC.

Za druhé, z hlediska konstrukce má japonský Gyuto otevřenou patu čepele, což znamená, že je ostřená po celé délce. Naproti tomu u evropských nožů není pata ostřená a u většiny modelů je zakrytá ochranou rukojeti. Díky tomu evropské nože řežou pouze přední a střední částí čepele, což je také důvod, proč jsou obecně delší.